TERAPIA LOGOPEDYCZNA DLA DZIECI – ĆWICZENIA

Terapia logopedyczna często jest długim procesem. Praca z dzieckiem w gabinecie logopedycznym jest jednym z elementów w drodze do poprawnej wymowy. Bardzo ważną rolę odgrywa również praca rodziców z dzieckiem w domowym zaciszu, dzięki której utrwalana zostaje poprawna wymowa oraz nawyki u dziecka.

Rodzice mogą spędzać czas ze swoimi dziećmi i w formie zabawy wykonywać ćwiczenia usprawniające tor oddechowy. Stosując ćwiczenia oddechowe dzieci uczą się właściwej regulacji wdechu i wydechu w czasie mówienia. Należy pamiętać o tym, aby dziecko zawsze wdychało powietrze nosem, a wydychało ustami.

Poniżej podajemy kilka przykładów ćwiczeń oddechowych, które rodzice mogą stosować podczas pracy w domu:

1. Dmuchanie na kartkę papieru z różną siłą natężenia wydmuchiwanego powietrza.

2. Dmuchanie w zwiniętą w kuleczkę watę lub kawałki papieru.

3. Dmuchanie w kolorowy wiatraczek.

4. Dmuchanie baniek mydlanych.

5. Dmuchanie przez słomkę do kubka z wodą – wywołanie burzy.

6. Nadmuchiwanie balonika.

7. Dmuchanie w balonik tak, aby nie upadł na podłogę.

8. Wdech z unoszeniem ramion do góry, wydech z opadaniem ramion.