Mikołaj w przedszkolu

7 grudnia 2020 był dla naszych przedszkolaków dniem wyjątkowym – miał nas odwiedzić długo oczekiwany gość – św. Mikołaj.

Na tę szczególną okoliczność wszystkie dzieci i pracownicy przedszkola włożyli ubrania w czerwonym kolorze i piękne mikołajowe czapki. Już sama stylizacja robiła ogromne wrażenie. Przedszkolaki w tym dniu przygotowywały laurki, ćwiczyły wierszyki, tańce i piosenki, poznawały historię św. Mikołaja – wszystko po to, by jak najlepiej zaprezentować się przed naszym gościem.

Witaliśmy Go z wielką radością i chociaż starszaki próbowały doszukiwać się sztucznej brody, nie brakło emocji. Wszystkie dzieci dostały prezenty, obiecały, że będą zawsze grzeczne i zaprosiły Mikołaja w przyszłym roku.

A jaka jest historia św. Mikołaja? Sięga ona III i IV w. n. e. Mikołaj odziedziczył majątek po rodzicach. Wolał jednak pomóc biednym i potrzebującym i to właśnie im rozdał swoje bogactwa. Najczęściej obdarowywał dzieci chlebem, orzechami, pieniędzmi, słodyczami i książkami, krzyżykami, świętymi obrazkami, tabliczkami, ptaszkami w klatce lub… rózgą.

Dziś Mikołaj to sympatyczny staruszek, koniecznie z długą brodą i zaokrąglonym brzuchem, w czerwonym stroju i czapce z pomponem. Mieszka w Laponii lub na biegunie północnym. W okresie  Świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów.

Postać Mikołaja wywołuje uśmiech na twarzy dzieci, zawsze daje im wiele radości.

E. Skorupka