„Dziecko w zabawie kształci swoje zmysły,

doskonali sprawność motoryczną,

wzbogaca wiedzę o świecie,

ale także wzbogaca wiedzę o samym sobie,

to znaczy poznaje swoje możliwości i uczy się je oceniać.”

Virginia Mae Axline

Możliwości i osiągnięcia twórcze małych dzieci są wielkie i zdumiewające. Prace dzieci stają się ciekawe i bogate wtedy, kiedy stworzy im się warunki sprzyjające rozwojowi działalności artystycznej. Doskonałą formą działania twórczego jest praca w grupie. Jednym z wielu zadań przedszkola jest stymulowanie rozwoju takich zdolności dzieci, dzięki którym kształtują one swoją osobowość, zwiększając szansę powodzenia w szkole i w życiu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych podopiecznych opracowałyśmy innowację pedagogiczną pt. „Kreseczka tu, kreseczka tam”. Celem głównym innowacji jest skłanianie dzieci do podejmowania własnych prób i działań plastyczno- konstrukcyjnych; rozwijanie i poszerzanie zainteresowań dzieci sztuką plastyczną; nauczenie dzieci patrzenia na otaczający świat poprzez pryzmat kształtów i kolorów; podniesienie poziomu zdolności manualnych poprzez usprawnianie motoryki.

W ramach założeń podjętej innowacji 16 września nasze przedszkole po raz pierwszy świętowało Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) – dzień kreatywności, odwagi i zabawy. Dzieci miały wiele okazji do odkrywania  talentów, poznawania i prezentowania swoich mocnych stron. Najmłodsi  od samego rana cieszyli się tym dniem! Mieliśmy możliwość wspólnie obejrzeć film na podstawie książki „The Dot”, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie). Wesoło bawiliśmy się przy muzyce i zainspirowani osiągnięciami Vashti  stworzyliśmy „Kropkową wystawę” naszych prac, którą dumnie prezentujemy odwiedzającym przedszkole.