Zdrową buzię oraz brzuszek ma każdy maluszek

INNOWACJA W ZAKRESIE HIGIENY JAMY USTNEJ ORAZ ZDROWEGO ODŻYWIANIA

Innowacja realizowana będzie na terenie Gminnego Przedszkola w Kosowie Lackim,  obejmowała będzie wszystkie grupy wiekowe, z uwzględnieniem potrzeb rozwojowych dzieci. Program ma charakter uniwersalny. Treści programowe mogą być powtarzane w kolejnych latach edukacji przedszkolnej oraz dostosowywanie i rozwijanie adekwatnie do indywidualnych preferencji nauczycieli wychowania przedszkolnego.

Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno- kulturowym i przyrodniczym. Dziecko przedszkolne znajduje się w procesie nieustannych i dynamicznych zmian dokonujących się w jego rozwoju, nasze działania odnoszą się do kształtowania i doskonalenia różnych umiejętności. W stosunku do dzieci w wieku przedszkolnym potrzebny jest nie tyle program leczenia, ale zapobiegania próchnicy zębów. Program ma doprowadzić do uświadomienia dzieciom i rodzicom, że systematycznie wykonywane zabiegi higieniczne, racjonalne odżywianie i okresowe kontrole zębów przez stomatologa są najskuteczniejszym działaniem profilaktycznym. Poprzez kontakt dziecka ze stomatologiem przygotowuje je do bycia pacjentem, niwelujemy lęki i obawy związane z wizytą w gabinecie. Aktywność dziecka wspomagana przez ekspresję słowną, ruchową, plastyczną, muzyczną, dramową pozwoli na kształtowanie nawyków i umiejętności w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

Cele:

• nawiązanie współpracy ze stomatologiem
  • wyrabianie nawyku dbałości o higienę
  • stosowanie profilaktyki zdrowotnej
  • eliminowanie zjawiska strachu przed stomatologiem
  • rozumienie potrzeby wizyty u dentysty
  • kształtowanie umiejętności, przyzwyczajeń i nawyków prozdrowotnych
  • podnoszenie poziomu kultury jedzenia
  • uczenie odpowiedzialności za siebie i swoje zdrowie
  • tworzenie warunków do kształtowania zdrowia
  • dostrzeganie plusów uprawiania sportu
  • pogłębianie wiedzy o zdrowych produktach i potrzebie ich spożywania
  • nabywanie umiejętności samodzielnego przygotowywania posiłków zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, higieny i bezpieczeństwa
  • wykorzystywanie wszelkiego rodzaju spotkań z rodzicami do propagowania zdrowego stylu życia
  • zachęcanie d picia wody- uświadamianie, jak ważną rolę odgrywa w życiu człowieka

Sposoby realizacji:

• spotkania stomatologa z dziećmi w przedszkolu: wybór odpowiednich past oraz szczoteczek do zębów, omówienie kolejnych etapów mycia zębów oraz pokaz prawidłowego mycia zębów na modelu
  • okresowe kontrole stanu uzębienia dzieci w gabinecie stomatologicznym
  • spotkania dzieci z dietetykiem oraz lekarzem pierwszego kontaktu w celu uświadomienia potrzeby dbania o zdrowie
  • omówienie budowy zęba na przykładzie ilustracji oraz modelu uzębienia
  • omówienie z dziećmi przedmiotów służących do szczotkowania zębów oraz preparatów do higieny jamy ustnej
  • zorganizowanie kramu w kąciku przyrody „Przyjazne produkty dla zębów”
  • wyświetlanie i omawianie filmów związanych z higieną jamy ustnej
  • wycieczka do sklepu warzywnego, poznawanie różnorodnych warzyw i owoców
  • przygotowanie i degustacja „zdrowych przekąsek”
  • organizowanie „Dni warzyw i owoców”, „Dni kolorowych”
  • stała ekspozycja w salach ilustracji i plakatów dotyczących higieny i profilaktyki
  • nauka wierszy i piosenek związanych tematycznie z problematyką zdrowotną
  • organizowanie zabaw tematycznych
  • wykonywanie prac plastycznych o tematyce zdrowotnej
  • zabawy pantomimiczne i dramowe, np. „Chory ząbek”
  • zabawy dydaktyczne, np. „Co jest potrzebne stomatologowi?”
  • konkursy rysunkowe
  • wystawa prac dzieci
  • zagadki, rebusy
  • gazetki dla rodziców na temat higieny jamy ustnej oraz zdrowego odżywiania