1. Regulamin Gminnego Przedszkola w Kosowie Lackim
- Gminne Przedszkole w Kosowie Lackim jest czynne codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 6.30 do 16.30.
- Realizacja podstawy programowej odbywa się w godz. 8.30-13.30.
- Do przedszkola przyjmowane są dzieci od 3 do 6 lat , a w szczególnie uzasadnionych przypadkach dzieci, które ukończyły 2.5 roku.
- Podstawę przyjęcia dziecka do placówki przedszkolnej stanowi dokładnie wypełniona karta zgłoszenia.
- Dziecko zgłoszone i zakwalifikowane do przedszkola powinno regularnie do niego uczęszczać.
- Do przedszkola może uczęszczać jedynie dziecko zdrowe, nie wymagające specjalnej opieki. W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka nauczyciel może zażądać zaświadczenia lekarskiego.
- Przedszkole nie zapewnia opieki lekarskiej. Nauczyciele nie mogą dzieciom podawać żadnych lekarstw.
- O wszystkich nie dyspozycjach dziecka mogących wystąpić w ciągu dnia rodzice informują wychowawczynię grupy.
- W przypadku choroby zakaźnej dziecka rodzice zobowiązani są do natychmiastowego zawiadomienia o tym fakcie dyrektora przedszkola.
- Organizację pracy w ciągu dnia określa ramowy rozkład dnia. Szczegółowe zasady organizacji przedszkola reguluje Statut Przedszkola, dostępny na stronie internetowej przedszkola.
- Uznając prawo Rodziców do religijnego wychowania dzieci, przedszkole umożliwia naukę religii tym wychowankom, których Rodzice wyrażają taką życzenie.
- Rodzice zobowiązani są do przyprowadzania i odbierania dzieci w godzinach, które zadeklarowali w umowie.
- Dzieci przyprowadzamy do sali zajęć grupy i odbieramy wyłącznie po poinformowaniu wychowawczyni.
- Rodzice wchodząc na teren przedszkola zobowiązani są do zmiany obuwia.
- W trakcie uroczystości przedszkolnych, tj. Bal Karnawałowy, Spotkanie Jasełkowe, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy i Taty, Dzień Rodziny, zakończenie roku szkolnego itp. odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci spoczywa równocześnie na nauczycielu jak i rodzicach (opiekunach prawnych)
- Po zakończeniu programu artystycznego, uroczystości w momencie obecności rodziców odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka ponoszą wyłącznie rodzice (opiekunowie prawni).
- W przypadku imprez organizowanych na terenie ogrodu przedszkolnego z udziałem rodziców, dzieci są pod wyłączną opieką swojego rodzica lub prawnego opiekuna, którzy ponoszą odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo. Dzieci, których rodzice lub opiekunowie nie są obecni, opiekę i odpowiedzialność sprawuje nauczyciel grupy.
- W trakcie zajęć otwartych prowadzonych w grupach odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci spoczywa jednocześnie na nauczycielach i rodzicach ( opiekunach prawnych)- do momentu przyjścia rodzica dziecka, sprawuje nauczyciel.
- W trakcie porad, konsultacji za przyprowadzone dzieci odpowiedzialność ponoszą wyłącznie rodzice (opiekunowie prawni)
- Dzieci z przedszkola mogą odbierać wyłącznie rodzice, opiekunowie prawni, osoby upoważnione na piśmie. Dzieci nie będą wydawane osobom nietrzeźwym.
- Szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci określa „ Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci”
- W miarę potrzeb rodziców i możliwości organizacyjnych przedszkola mogą być organizowane zajęcia dodatkowe.
- Dzieci nie przynoszą do przedszkola: wartościowych zabawek i innych przedmiotów, żadnych słodyczy ani napojów, dziewczynki nie noszą zwisających kolczyków.
- Rodzice dbają na bieżąco o zapotrzebowanie dziecka w przybory potrzebne do prac na zajęciach.
- Rodzice dbają o czystość ręczniczka- wymiana przynajmniej raz w tygodniu.
- Rodzice zobowiązani są do terminowego dokonywania opłat za przedszkole w terminie do 10 każdego miesiąca.
- Odzież, buty, ręczniczek dziecka powinny być oznakowane w sposób umożliwiający dziecku ich rozpoznanie wśród innych .
- Na dwór wychodzą wszystkie dzieci. Nie ma możliwości na życzenie Rodziców na pozostawienie dziecka w tym czasie w przedszkolu.
- Rodzice i osoby pełniące rolę opiekunów umożliwiają dziecku samodzielne rozbieranie i ubieranie się . Ubiór dziecka powinien być wygodny, praktyczny, bezpieczny i dostosowany do warunków atmosferycznych.
- Wszelkie sprawy dotyczące pracy wychowawczo-dydaktycznej rodzice powinni kierować w pierwszej kolejności do nauczycieli wychowawców.
- Wnioski dotyczące działalności placówki oraz pracy nauczycieli i pozostałego personelu należy kierować do dyrektora przedszkola.
- Obowiązkiem rodziców jest branie udział we wszystkich zebraniach organizowanych w przedszkolu i na bieżąco śledzenie informacji pojawiającej się na tablicy ogłoszeń.
- Nieobecność dziecka w przedszkolu zgłoszona do godz. 8.00 będzie odliczana od dnia, w którym nastąpiło zgłoszenie. Rodzic określa orientacyjny termin dłuższej nieobecności.
- Rodzice zobowiązani są do zgłoszenia nieobecności dzieci podczas szkolnych przerw świątecznych i feryjnych do wychowawców.
- Nie zgłoszona i usprawiedliwiana nieobecność połączona z niepłaceniem opłat trwających ponad dwa miesiące potraktowana będzie jako rezygnacja z przedszkola.
2. Regulamin dyżuru wakacyjnego Gminnego Przedszkola w Kosowie Lackim
Podstawa prawna:
- Ustawa Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. ( t. j. Dz. U z 2024 r. poz. 737)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28.02.2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2023r. poz. 2736 ze zm.)
§ 1
- Przedszkola publiczne w Kosowie Lackim zwane (dalej: „Przedszkole”) funkcjonują przez cały rok kalendarzowy, z przerwą wakacyjną ustaloną przez Burmistrza Miasta i Gminy Kosów Lacki na dany rok szkolny, umożliwiającą:
-wykorzystanie przez nauczycieli urlopu wypoczynkowego, którego wymiar określa Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t. j. Dz.U z 2024 r. poz. 986),
– przeprowadzenie prac remontowych, modernizacyjnych
§ 2
- Dyrektor Gminnego Przedszkola w Kosowie Lackim informuje rodziców o terminie przerwy wakacyjnej oraz zasadach i terminach składania Kart Zgłoszeń dziecka na dyżur wakacyjny.
- Ilość miejsc na dyżur określa dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym, uwzględniając realne możliwości organizacyjne przedszkola.
- Liczba miejsc na dyżur jest ograniczona, max 2grupy (50 dzieci).
- Na dyżur wakacyjny organizowany przez przedszkole mogą zapisać się tylko dzieci uczęszczające do przedszkola, dla których organem prowadzącym jest Gmina Kosów Lacki.
- Z dyżuru mogą korzystać tylko te dzieci, które uczęszczały do przedszkola w roku szkolnym poprzedzającym dyżur wakacyjny.
- Okres dyżuru wakacyjnego nie jest okresem adaptacji dzieci, które będą uczęszczały do przedszkola od 1 września danego roku.
§3
- Opieka w miesiącach wakacyjnych dla dzieci uczęszczających do Przedszkola, organizowana jest tylko dla tych dzieci, których oboje rodzice pracują.
- Przyjęcie na dyżur wakacyjny dziecka, które zostało zgłoszone po upływie wyznaczonego terminu, może nastąpić w przypadku wolnych miejsc i jest uzależnione od decyzji dyrektora przedszkola.
- W przypadku wyczerpania miejsc na dyżur wakacyjny przedszkole przyjmuje „Kartę zgłoszenia dziecka na dyżur wakacyjny” i wpisuje dziecko na listę rezerwową.
- Przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny z listy rezerwowej następuje na zwolnione miejsce.
§ 4
1.Terminy zapisów na dyżur wakacyjny do Przedszkola ustalany jest co roku.
- O objęciu dziecka dyżurem wakacyjnym decyduje:
- deklaracja pobytu dziecka w przedszkolu powyżej pięciu godzin dziennie,
- oboje rodzice pracują,
- wywiązywanie się z obowiązków rodzica wobec przedszkola (terminowość wnoszenia opłat, brak zaległości).
- Liczba wychowanków w oddziale nie może przekraczać 25 dzieci
§ 5
- Podstawą zgłoszenia dziecka na dyżur wakacyjny do przedszkola jest;
- prawidłowo wypełniona i złożona w terminie „Karta zgłoszenia dziecka na dyżur wakacyjny”, (Załącznik nr 1 do Regulaminu)
- Kartę zgłoszenia dziecka na dyżur wakacyjny pobiera się w placówce do której uczęszcza dziecko.
3.Wypełnioną prawidłowo Kartę zgłoszenia składa się od poniedziałku do piątku w godzinach pracy sekretariatu przedszkola w wyznaczonym w danym roku terminie.
- Rodzice dzieci objętych dyżurem mają obowiązek:
- złożenia wymaganych zgód i oświadczeń,
- przestrzegać zasad ustalonych w przedszkolu dotyczących opłat za korzystanie z usług przedszkola, a także dotyczących przyprowadzania dzieci w terminie nie zakłócającym wydawania posiłków tj. do godziny 8.30,
- opłatę za korzystanie z usług przedszkola (pobyt oraz żywienie) w czasie dyżuru należy uiścić z góry do 1 sierpnia każdego roku na odpowiedni rachunek bankowy przedszkola,
- opłaty za wyżywienie i godziny pobytu dziecka w przedszkolu będą naliczane zgodnie z deklaracją rodziców (informację o należnych opłatach będą dostępne w sekretariacie w ostatnim tygodniu czerwca)
- brak wniesionej opłaty jest równoznaczny z rezygnacją z pobytu dziecka w przedszkolu na dyżurze wakacyjnym.
§ 6
- W okresie trwania dyżuru wakacyjnego opłaty za przedszkole pobierane są w takiej samej kwocie jak w roku szkolnym.
- Organ prowadzący nie ponosi kosztów dowozu dzieci na dyżur wakacyjny.
- Przedszkole nie będzie dokonywać zwrotów wpłaconych opłat za pojedyncze dni nieobecności dziecka w przedszkolu. Zwrot możliwy będzie jedynie w przypadku długotrwałej choroby (10 dni nieprzerwanej nieobecności) lub pobytu w szpitalu.
§ 7
- Dokumentacja zgromadzona w czasie dyżuru wakacyjnego przechowywana jest w sekretariacie Przedszkola.
- Dane osobowe zgromadzone na potrzeby dyżuru wakacyjnego wraz z dokumentacją przechowywane są przez okres jednego roku.
§ 8
- W kwestiach nieuregulowanych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy zawarte w Statucie przedszkola oraz innych obowiązujących na placówce regulaminach.